Wełna, czyli kłębek pomysłów na zimę

person Napisano przez: Dziane list Kategoria: Ciekawostki Napisano: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 2465

Lubimy otulać się nią w mroźne, zimowe dni. Bohaterką tego wpisu jest wełna. Poznaj jej zalety.

Wełna to nic innego jak naturalne włókno pozyskiwane z sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz i innych futrzanych zwierzaków. Jej wysoka jakość pozwala na odszycie wysokiej jakości odzieży, którą z przyjemnością nosimy w okresie jesienno-zimowym. Uwielbiamy wełnę za rewelacyjne właściwości ochrony przed niskimi temperaturami i sporą higroskopijność. Ponadto nie pochłania ona intensywnych zapachów i pozwala skórze oddychać, co również wpływa na komfort noszenia wełnianych ubrań. Warto wiedzieć, że wełna ogrzewa nawet wtedy, gdy… jest wilgotna!  Miłośnicy krawiectwa chętnie szyją z niej swetry, płaszcze czy modne dodatki do zimowego outfitu. Włókna wełny są wyjątkowo elastyczne sprężyste, dzięki czemu tkaniny i dzianiny nie gniotą się. Dzięki temu oszczędzamy czas, który w przeciwnym razie przeznaczylibyśmy na prasowane!

Poniżej prezentujemy klasyfikację wełny ze względu na jej pochodzenie:

owcza – merynos, szetland

wielbłądzia – kamel

lam – alpaka

kozia – moher, kaszmir

królicza – angora

Miękką w dotyku, puszystą wełnę otrzymuje się z merynosów. Jedną z najlepszych pod względem jakości rodzajów wełny jest kaszmir.

W praktyce często stosuje się połączenia wełny z innymi włóknami np. z bawełną, lnem czy nawet jedwabiem. Takie mieszanki nadają się do wyrobu dywanów, wykładzin, koców czy poduszek. Uczucie swędzenia, jakie czasami wywołuje wełna, to najczęściej skutek wrażliwości ciała na grubszą średnicę włókien, niekoniecznie odczyn alergiczny.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpeiń Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta